Lapostető
Egy épület tervezése során a tető kialakítása az épület jellegétől, a környezettől és persze az egyéni igényektől is függ. Ipari épületetek, csarnokok és raktár épületek esetében bevált módszer a lapostető alkalmazása, mely előnyös tulajdonságainak köszönhetően a családi házak építésénél is kezd teret hódítani.
Milyen előnyei vannak a lapostetőknek?
- Tetőteraszok,
- zöldtetők és tetőkertek könnyedén kialakíthatóak rajta.
- Az épület megvilágítás
- és az épület szellőztetés könnyedén megoldható a lapostetők segítségével.
- A Nap energiájának hasznosításához szükséges rendszerek könnyedén kiépíthetőek rajta.
- Változatos kialakításai mód.
A lapostető elnevezését a héjalásából adódóan kapta, bár sok esetben eltérő mértéket vesznek alapul, általánosságban a lapostetők dőlési szöge nem haladja meg a 4 °-ot. Hazánkban a lapostetők dőlési szögét 8°-ban maximalizálták.
A tökéletes lapostető kivitelezéséhez elengedhetetlen a megfelelő szakértelem, a pontos és precíz tervezés és a kiváló minőségű alapanyagok használata. Ugyanis a lapostető, nevéből adódó tulajdonságaként nem rendelkezik nagy lejtésszöggel, így rendkívüli fontosságú a helyes lejtés szög és a vízhatlan csomóponti megoldások kialakítása is.
Ahhoz, hogy egy lapostető a fenti kívánalmaknak maradéktalanul megfeleljen, egy tökéletes komplex rendszert kell létrehozni.
Mik alkotják egy lapostető komplex rendszerét?
- párazáró,
- hőszigetelő
- és vízszigetelő lemezek,
- alátét,
- és záró lemez
Kivitelezésében két fajta lapostetőt különböztethetünk meg, az egyik az egyhéjú- a másik a kéthéjú lapostető.
A lapostetők nagy részét egyhéjas kivitelben alakítják ki, melynél a fűtött helységet a külső tértől csak egy héj választja el.
A kéthéjú lapostetőket leginkább a magas légnedvességű (85%), meleg helységek fölött alkalmazzák, ahol a fűtött belső teret határoló első héj és a külső, második héj között egy hideg, átszellőztető légréteg helyezkedik el.